Урок 57
Тема. Форсована індустріалізація.
Тема. Форсована індустріалізація.
Мета: розкрити причини переходу до форсованої індустріалізації, розглянути завдання труднощі та особливості індустріалізації, охарактеризувати підсумки та наслідки індустріалізації;
удосконалювати уміння учнів
оцінювати історичні події та процеси, формувати навички індивідуальної та групової роботи,
спонукати до самоосвітньої діяльності.
розвивати критичне мислення
учнів, вміння аргументувати та
пояснювати власну точку зору; сприяти вихованню поваги до людей праці, навичок
позитивного розв’язання суперечливих питань.
Основні понятті, терміни,
·
Модернізація
·
Індустріалізація
·
Надіндустріалізація
·
П’ятирічний план
·
стахановський рух
·
Командно-адміністративна система
Основні дати:
- Грудень 1925 р. – ХІV з’їзд ВКП (б), проголошення курсу на індустріалізацію
- 1929 р. – перехід до форсованої індустріалізації
- 18.05. – 5.06.1928 р. – судовий розгляд „Шахтинської справи”
- 31.08. 1935 р. рекорд О. Стаханова
- 1928 – 1932 – роки І п’ятирічки
- 1933 – 1937 – роки ІІ п’ятирічки
- 1938 – 1942 – роки ІІІ п’ятирічки
Обладнання уроку: підручник, робочий зошит, мультимедійна презентація.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент.
II Актуалізація опорних знань
Метод мікрофон.
1. В якому році РКП(б) взяла курс на НЕП?
2. НЕП-вимушена чи цілеспрямована лінія?
3. В чому полягала суть НЕПу?
4. Які особливості впровадження
Нової економічної політики в
Україні?
ІIІ. Мотивація
навчання, Повідомлення теми, мети уроку.Постановка проблемного питання:
Чи погоджуєтесь ви зі слоганом
30-х років ХХ століття:
«Итоги пятилетки показали, что рабочий класс способен так же хорошо строить новое, как и разрушать
старое». И.В. Сталин.
План.
1. Завдання та проблеми індустріалізації в Україні.
2. Формування системи
директивного господарювання.
3. Використання
трудового ентузіазму мас для
виконання планів 1 надіндустріалізації.
4. Результати капітального будівництва та особливості індустріалізації України в
роки довоєнних п’ятирічок.
IV Вивчення нового матеріалу.
Завдання та проблеми індустріалізації в Україні.
Розгляд питання включає розповідь
вчителя, групову роботу учнів, роботу
з
документом, поняттями, картою.
Розповідь учителя.
На середину 20-х років СРСР досяг
рівня 1913 року, проте суттєве відставання економічного та технічного характеру
від передових індустріальних держав світу змусило керівництво країни
переглянути питання економічного розвитку.
Питання до учнів.
В яких галузях, на вашу думку
СРСР відставав від передових індустріальних держав світу ? Чому?
Вчитель Для вирішення проблеми відставання необхідно було провести модернізацію
народного господарства.
Робота над поняттям «модернізація» на основі слайд-схеми.
Модернізацію планували провести
здійснивши форсовану індустріалізацію, суцільну колективізацію та культурну
революцію.
В грудні 1925 року черговий з’їзд
ВКП (б) проголосив курс на індустріалізацію.
Робота над поняттям «індустріалізація» на основі слайд-схеми.
Робота в групах з текстом документу «Із резолюції XIV з’їзду ВКП (б)».
Робочі групи визначають господарське та політичне завдання
індустріалізації.
Визначення джерел фінансування індустріалізації.
Робота з картою з використання «методу Прес».
Про що свідчить районування промисловості на Україні?
Чи змінилась ситуація сьогодні? Які шляхи розв’язання цієї проблеми вимогли
б запропонувати?
Вчитель. Результати першої п’ятирічки, не зважаючи на
величезні капіталовкладення в машинобудування, металургію, електроенергетику,
не були втішними для керівництва. Запровадження системи директивних планів
господарювання на 5 років – п’ятирічок, не дало бажаних результатів.
Запитання на закріплення:
Чому керівництво СРСР оголосило
курс на індустріалізацію?
Які завдання та проблеми повинна була розв’язати
індустріалізація СРСР?
2. Формування системи директивного господарювання.
Розгляд питання передбачає
самостійну роботу учнів з текстом підручника, умовно - графічною схемою, роботу
над поняттями.
Розповідь вчителяВиконання п’ятирічних планів гальмувалось певними труднощами. В першу чергу це нестача коштів та устаткування, адже СРСР повинен був розраховувати лише на внутрішні джерела фінансування, щодо устаткування, то переважна більшість його виготовлялась за межами країни (робота з умовно-графічною схемою).
Робота учнів в групах з текстом підручника, заповнення умовно-графічної схеми.
Отже, проблеми змусили
керівництво СРСР шукати інших можливостей для проведення індустріалізації.
Такою можливістю стала форсована індустріалізація, метою якої було не допустити
відставання економіки СРСР від економіки країн капіталістичного світу та
створити міцний оборонний комплекс, тому що зовнішня загроза для СРСР була
досить реальною.
Робота над поняттям «форсована індустріалізація».
Запитання на закріплення:
Які труднощі перших п’ятирічок
необхідно було подолати?
Яким чином планував зробити це
радянський уряд?
3. Використання трудового ентузіазму мас для виконання планів
надіндустріалізації.
Питання висвітлюється розповіддю вчителя, роботу з візуальними джерелами, та
за допомогою метода інтерв’ю.
Розповідь учителя.
Радянський Союз, як тоталітарна
держава, використовував всі наявні джерела для проведення індустріалізації.
Особливо широко використовувався трудовий ентузіазм народу. Були впроваджені різні
форми соціалістичного змагання (слайд-схема),
поширився рух передовиків виробництва (Стахановський та Ізотовський рух).
поширився рух передовиків виробництва (Стахановський та Ізотовський рух).
Робота з візуальними джерелами.
Яке враження
справляють ці фотографії?
Учні самостійно опрацьовують матеріал підручника та готують питання до інтерв'ю з О. Стахановим, роль якого заздалегідь готує учень.
Починаємо сучасну прес-конференцію з героєм-ударником
соціалістичної праці
О. Стахановим.
О. Стахановим.
Варіанти питань:
Які урядові директиви спонукали вас до
соціалістичного змагання?
Як ставилося керівництво шахти до вашого трудового
подвигу?
Хто допомагав вам в установленні рекорду?
Чи вважаєте ви ваш героїзм міфічним?
Для чого були потрібні герої-ударники і т.д.
4. Результати капітального будівництва та особливості індустріалізації України в роки довоєнних п’ятирічок.
Питання висвітлюється через
розповідь учителя.
Учитель.
Незважаючи на труднощі, СРСР зміцнив свої економічні позиції. Проте в
господарському розвитку України існували негативні тенденції (слайд- супровід).
Наряду з позитивними змінами були і відверто негативні фактори (робота з
тематичною таблицею).
V. Узагальнення у вигляді обговорення проблемного питання.
Чи дійсно в СРСР за роки перших
п’ятирічок вдалося побудувати якісно новий господарський
механізм?
VI. Підсумок уроку.
VI. Підсумок уроку.
Оцінювання діяльності учнів, заключне
слово вчителя.
VII. Домашнє
завдання.
Опрацювати параграф 20. Скласти
таблицю особливості
індустріалізації в Україні.
Немає коментарів:
Дописати коментар