неділю, 20 березня 2016 р.

урок 14 Хрестові походи 7 клас.


                   Урок  14

 

Тема: Хрестові походи

 

Мета: ознайомити учнів з причинами, основними подіями та наслідками хрестових походів, пояснити учням, що штовхало різні категорії людей до участі у походах, розповісти про лицарсько-чернечі ордени; розвивати учнів уміння аналізувати та узагальнювати історичні факти та явища, визначати їхні причини і наслідки, навички роботи з історичними джерелами та ілюстраціями, продовжити формувати уміння складати хронологічні таблиці; виховувати в учнях мужність та хоробрість, толерантне відношення  до представників  інших релігій.

 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

 

Обладнання: підручник О. І. Пометун, Ю.Б. Малієнко. Видавничий дім «Освіта», 2015 р.; карта в атласі «Європа у ХІ – на початку ХІІІ ст. Хрестові походи», мультимедійна презентація.

 

Хід уроку

 

 І. Організаційний етап.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Робота з картою

 

1.    Показати на карті атласу маршрути завоювання норманів

2.    Показати основні географічні відкриття норманів.

 

Вправа «Так – чи ні»:

 

1.      Вікінги розпочали завойовницькі походи на Західну Європу у IX ст. (Ні)

2.       Норманів, які грабували Західну Європу, називали «вікінгами». (Так)

3.       На русі «північних людей» називали «варягами».(Так)

4.       Тор – це місто, засноване конунгом Еріком Рудим.(Ні)

5.     Завоювання  Норманами  Англії  відбулося  у  1205  році   ( Ні )

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 

         Бесіда

1.    Яку роль відіграла церква в житті середньовічної людини?

2.    Чому головною спорудою кожного міста вважався собор?

3.    Назвіть причину, що призвела до розколу християнської церкви 1054 р.

4.    Які ще релігії існували у світі, окрім християнства?

 

IV. Вивчення нового матеріалу (відображається на екрані з презентації)

План

1.     Причини хрестових походів

2.     Перший похід

3.     Четвертий хрестовий похід

4.     Духовно-рицарські  ордени.

 

1.  Причини хрестових походів

 

Робота у парах

Робота із джерелом (С. 95 підручник) – готується як роздатковий матеріал.

 

Учні мають опрацювати джерело і дати відповідь на питання (відображається на екрані з презентації):

1.     Які причини хрестового походу називає Урбан ІІ?

2.     Чим він зацікавлював людей до участі у поході?

3.     Якою була реакція слухачів промови Папи?

 

Обговорення результатів роботи у загальному колі.

 

Робота з поняттям

Хрестові походи – організований і підтриманий католицькою церквою масовий військовий рух XI-XIII ст., що здійснювався під гаслом «Визволення Гробу Господнього від мусульман».

 

Метод «Мозковий штурм»

 

Учитель: На заклик Папи відгукнулися сотні тисяч людей по всій Європі: ремісники, селяни, лицарі, правителі, міська біднота.

Питання: Що штовхало цих людей окрім віри на цю ризиковану справу?

 

 

2. Перший   похід

 

Учитель: Звичайно, головною силою хрестоносців були лицарі.

 

В ході вивчення подій походів учні складають хронологічну таблицю (

 

Про перший похід розповідає вчитель і показує приклад заповнення таблиці.

Перший хрестовий похід   (1096-1099)

 

1.     Першими хрестоносцями стали селяни та міська біднота, були перебиті турками

2.     Пізніше в похід виступали три армії, які захопили Антіохію, Едессу, Єрусалим

3.     Виникнення держав хрестоносців:

•         королівство Єрусалимське,

•         графство Едеське,

•         кн-во Антіохійське,

•         графство Тріполі.

 

 

3.     Четвертий хрестовий похід

1.   Поєднайте інформацію кількох історичних джерел: карти (с.99), документа, ілюстрації – складіть розповідь-хроніку про перебіг подій Четвертого Христового походу.

Фізкультхвилинка

 

4.     Духовно-рицарські  ордени

Самостійна робота учнів із підручниками (С. 100-101)

Завдання: Продовжити хронологічну таблицю.

Перевіряється у кожного учня.

 

Питання до всіх: Як ви думаєте, в чому причина невдач хрестоносців?

 

Учитель додає про дитячий хрестовий похід (презентація).

 

Дитячий похід виховний момент: на мою думку більшість матерів не відпускали дітей, але й знайшлися  і слухняні, які не пішли за більшістю, послухалися і з них сміялися, але це в кінці кінців врятувало їм життя.

Як ви вважаєте чи стали купці щасливими від зароблених грошей? Гроші, що зароблені не чесно ніколи не принесуть щастя

 

 

 

V. Закріплення знань

Бесіда:

·         Поясніть походження термінів «хрестові походи», « хрестоносці».

·         Що запозичили європейці від арабів унаслідок хрестових походів?

·         Які риси були спільними в різних чернечих орденів?

·         Які імена відомих хрестоносців ви запам’ятали ?

·         Чому хрестові походи зазнали поразки?

 Хронологічні задачі

1.     Визначте, скільки років минуло від Верденської умови до виступу Папи Урбана ІІ у Клермоні.

2.     Назвіть христовий похід, що тривав найдовше?

3.     Підрахуйте, скільки часу минуло від початку Першого Христового походу до наших днів?

VI. Підсумок уроку.

         

VIІ. Домашнє завдання.

1)     Опрацювати  13   параграф підручника, конспект;

 

Письмово дати відповідь  на питання: «Чи вважаєте ви христові походи боротьбою між прибічниками християнської та мусульманської релігії». Свою   відповідь обгрунтуйте.

Немає коментарів:

Дописати коментар