Тема
уроку: Середньовічні
школи та університети. Життя середньовічного студента
Практичне заняття
Мета: ознайомити учнів з навчальним процесом у
середньовічній школі та університеті; визначити основні центри виникнення
перших
університетів
у середньовічній Європі, розвивати мислення, пізнавальну
активність учнів та формувати
пізнавальну самостійність; формувати вміння учнів аналізувати й узагальнювати
інформацію, здобуту під час вивчення джерел. Виховувати в учнів
інтерес до історії.
Очікувані
результати
Після цього
уроку учні зможуть:
- характеризувати зміст і рівень освіти в середньовічних школах та
університетах;
- називати
причини поширення освіти;
- визначати хронологію та причини виникнення університетів;
- знаходити на карті перші університетські центри середньовічної Західної Європи.
Тип уроку: урок вивчення нового
матеріалу
Обладнання:
підручник, атлас, контурна карта, роздавальний матеріал.
Основні
поняття:університет, диспут, вагант, капітулярій
Основні події:
ХІ ст. — поява нових шкіл з вивчення
права, медицини, богослів’я;
Середина ХІІ ст. — утворення Болонського
університету
Хід уроку
І .Організаційний момент.
Учитель повідомляє тему
і мету уроку.
ІІ. Актуалізація знань учнів
Бесіда:
- 1. Що ми розуміємо під поняттям
освіта?
-2. Чому виникає потреба суспільства в освіті?
-3. Від чого залежить зміст і рівень освіти?
ІІІ Мотивація навчальної
діяльності учнів
Вчитель: Сьогодні ми з вами ознайомимося зі змістом і рівнем освіти в
середньовічній Західній Європі, і
спробуємо порівняти сучасну
і середньовічну освіту
в школах.
ІV Вивчення нового
матеріалу
План
1.Час і обставини появи середньовічних
шкіл.
2.Чому і як навчали в середньовічній
школі.
3.Виникнення університетів.
4. Життя
середньовічного студента.
1.Час і обставини появи середньовічних шкіл.
Вступне слово вчителя.
У перші століття середньовіччя відбувалося народження нової
європейської середньовічної культури, яка черпала свої початки з античної
спадщини, культури варварів і християнства. Перші результати такої взаємодії
стали відчутними в період «Каролінгського
відродження», як назвали
історики період піднесення культури у Франкському королівстві за часів
правління Карла Великого і його найближчих наступників. Карл заснував при центрах єпископств школи, де готували освічених
людей для управління державою. Він видав ряд
капітуляріїв, що стосували навчання
Прочитайте
текст документів 1 і 2 (Слайд 5 ), та
дайте письмову відповідь на запитання:
- Кого й
де навчали читання в середні віки?
Хто, на думку Карла Великого, міг здобути
освіту?
- Як
король радив ставитись до книг?
Текст 1. Із
«Капітулярія про заняття науками Карла Великого» (787 р.)
Нехай буде відомо… благочестю вашому
(про нижченаведене): спільно з вірними нашими визнали ми за корисне, щоб у
єпископствах і в монастирях, христовим піклуванням нам ввіреним для управління,
крім дотримання статутів чернечого життя.., були старанні і в навчанні наук
кожного, хто, в міру своїх здібностей, з божою допомогою, зможе вчитися. Бо,
оскільки дотримання монастирських статутів береже чистоту правил, остільки
навчання і вчення упорядковує й прикрашає слова мови. Ті ж, хто прагне догодити
богові праведним життям, нехай не нехтує догоджати йому і правильною мовою.
Текст 2. Із
Капітулярія «Загальне напучування» Карла Великого (789 р.).
Нехай засновуються школи для навчання
хлопчиків читання. Псалми, ноти, посібники зі співів та лічби, граматики і
богослужебні книги в монастирях та єпископствах повинні бути виправлені. Бо
часто буває, що деякі, бажаючи молитись богові, погано моляться з невиправлених
книг. І не дозволяйте хлопчикам вашим псувати їх, читаючи й пишучи. Якщо ж буде
потреба переписати Євангеліє, Псалтир чи молитовник, хай переписують їх
якнайстаранніше люди зрілого віку.
2.Чому і
як навчали в середньовічній школі
Вчитель. «Каролінське відродження» виявилося нетривалим. Воно не
створило якихось відомих шедеврів. Але завдяки йому було збережено багато з
античної спадщини і були закладені основи для розквіту у майбутньому
середньовічної європейської культури. У наступні два століття (ІХ-Х ст.) у культурі знову
спостерігався занепад. Освічених людей
було відносно небагато. Це були в основному представники духовенства які жили здебільшого в
монастирях.
Піднесення Європи, що почалося у Х ст.,
викликало потяг до знань і потребу в освічених людях. Освіта почала виходити за
межі монастирів.
Але основним типом середньовічного виховання залишається
церковне. Церковні школи, які призначались тільки для хлопчиків, ділилися на
кілька різновидів: монастирські, соборні та
парафіяльні. Найбільш поширеними були парафіяльні школи (за потреби Вони виникали при церквах, утримувалися священнослужителями і призначалися
для навчання дітей вірян.
Церковні школи були важливим інструментом релігійного
виховання. У них вивчали Біблію, богословську літературу. Майже в повному
нехтуванні було фізичне виховання. Християнські вчителі керувалися догматом: "Тіло -
ворог душі".
У школах панували жорстокі покарання: голод, карцер, побиття. До XI ст. учнів били по щоках, губах, носі, вухах, спині, пізніше - по голому тілу. Покарання розглядалися як природна і богоугодна справа. Переважна кількість церковних шкіл обмежувалося елементарною освітою. У більшості шкіл три роки вчили початків грамоти, співу псалмів, дотримання релігійних ритуалів; іноді до цього додавали початки астрономії.
Основними навчальними книгами були Абецедарій і Псалтир. Абецедаріем називалося посібник, що нагадує сучасний буквар. Псалми заучували спочатку напам'ять. Спочатку вчитель читав матеріал для сприймання (латинською мовою звичайно), а учні всі разом повторювали його вголос з метою вивчити почуте напам’ять. Потім кожний учень викликався до дошки i повинен був повторювати вивчене без будь-яких затримок. Після засвоєння алфавіту псалми не тільки заучували, а й читали. Потім вчили письму. Писати вчилися на навощених дерев'яних дощечках металевою загостреною паличкою
У школах панували жорстокі покарання: голод, карцер, побиття. До XI ст. учнів били по щоках, губах, носі, вухах, спині, пізніше - по голому тілу. Покарання розглядалися як природна і богоугодна справа. Переважна кількість церковних шкіл обмежувалося елементарною освітою. У більшості шкіл три роки вчили початків грамоти, співу псалмів, дотримання релігійних ритуалів; іноді до цього додавали початки астрономії.
Основними навчальними книгами були Абецедарій і Псалтир. Абецедаріем називалося посібник, що нагадує сучасний буквар. Псалми заучували спочатку напам'ять. Спочатку вчитель читав матеріал для сприймання (латинською мовою звичайно), а учні всі разом повторювали його вголос з метою вивчити почуте напам’ять. Потім кожний учень викликався до дошки i повинен був повторювати вивчене без будь-яких затримок. Після засвоєння алфавіту псалми не тільки заучували, а й читали. Потім вчили письму. Писати вчилися на навощених дерев'яних дощечках металевою загостреною паличкою
Робота з підручником
Завдання
1. Роздивіться ілюстрації підручник
с 163 і опишіть клас середньовічної
школи. Хто навчав
учнів? Які методи навчання
використовуються?
3.Виникнення університетів.
Вчитель. У ХІ ст. на
основі кафедральних шкіл, де навчання було ґрунтовнішим, ніж у парафіяльних, виникають
нові школи для тих, хто хотів присвятити себе праву, богослов’ю або медицині. Серед перших була Медична школа в Салерно (Слайд
8, 9).
А через сто років (у XII ст.) виникають нові освітні заклади – університети (Слайд 10).
Робота з термінами
Університет (з лат.
–корпорація) – об’єднання викладачів
між собою та
викладачів зі студентами
|
Поділяємо учнів класу на дві групи.
Ознайомтесь з Додатком 2.
1)Користуючись Атласом з історії
середніх віків (Слайд 11), позначте
на контурній карті (Додаток 3) місця
розташування та дату заснування зазначених у тексті Додатка 2 перших університетів (І група учнів).
2) Заповніть таблицю «Навчання на
підготовчому факультеті університету» (ІІ група учнів):
Ступінь
|
Предмети,
що вивчаються
|
|
|
|
|
Додаток
1
Ініціаторами заснування університетів
виступали, як правило, вчені, які були незадоволені тим, що церковні школи
ігнорували нові знання, оскільки вони не відповідали догматам віри.
Середньовічна вища
школа мала зазвичай такі факультети: юридичний, медичний та філософський (богословский). Але якщо підготовка майбутнього медика чи юриста
продовжувалась 5-6 років, то на філософському факультеті навчання велось цілих
15.
Заняття в університеті мали назву лекції — їх читали професори
латинською мовою, лекції доповнювалися диспутами
(обговорення). Учні називались студентами, що з латинської
означає старанно вчитися.
Серед перших були засновані університети в
Болоньї (1158 р. , Італія, Став визнаним центром юридичної науки. Одним
із ректорів університету був українець-русин за походженням Юрій Дрогобич. До Болонського
університету приймали вчитися жінок), Оксфорді
(1168 р. , Англія),
Кембриджі (1209 р. , Англiя), Парижі (1253 р. , Франція), Празі (1348 р. , Чехія), Кракові (1364 р. , Польща) та iн.
Перед тим як вступити до одного з факультетів, студент повинен був
закінчити артистичний факультет, який був підготовчим i виконував роль середньої
школи (термін навчання– 6-7 років). Там вивчали «сім вільних мистецтв» («артис» латиною
– «мистецтво»).
Студенти
факультету мистецтв вважалися "школярами", тому їх дозволялося
шмагати різками за
непослух і лінощі.
На інших факультетах
фізичні покарання не практикувалися.
Система вільних мистецтв складалась з
двох рівнів. Перший ступінь – граматика (навчання грамоти), риторика (вміння
правильно будувати фразу), діалектика (вчили робити правильні висновки з
посилок). Другий ступінь – арифметика (зводилася до чотирьох основних дій), геометрія
(переважно вивчали властивості поверхні – землемірне мистецтво), астрономія
(вивчали розташування сузір’їв, щоб вміти обчислювати перехідні свята
християнського календаря) , музика (вивчення церковного співу).
4. Життя середньовічного студента.
Заслуховуємо повідомлення одного з учнів, яке він підготував як
випереджувальне завдання, за планом:
1.Хто та яким чином міг стати студентом у середньовіччя?
2. В яких умовах жили середньовічні студенти?
3.Хто такі «ваганти» та чому стала можливою поява мандрівних студентів?
V.
Закріплення знань
Фронтальне опитування
1 .Які причини заснування шкіл у Середньовічній
Європі?
2. Вивченню яких предметів приділяли основну
увагу в церковних парафіяльних школах?
3. Чому виникають університети?
4. Як ви
думаєте, чому студенти і викладачі різних країн розуміли один одного?
5. Де і коли виникли перші університети?
6. Порівняйте
сучасну і середньовічну освіту?
VІ Підсумок
уроку Заключне слово вчителя
VІІ Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний параграф підручника, скласти кросворд
Немає коментарів:
Дописати коментар